ESNAF VE SANATKARA KREDİ MÜJDESİ

Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olup bakiyesi 2015 yılına devreden krediler ile, 1/1/2015 – 31/12/2015 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) bankacılık usul ve esasları çerçevesinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK kefaletiyle veya ESKKK kefaleti olmaksızın T.Halk Bankasınca doğrudan esnaf ve sanatkârlara kullandırılan kredilere ilişkin 2015/7183 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 21/01/2015 >tarihli ve 29243 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
Söz konusu Karara göre; 2015 yılında kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2015 yılına devreden kredilere esnaf ve sanatkarların meslek kollarına göre aşağıdaki faiz indirim oranları uygulanacaktır.
Esnaf ve sanatkarlar meslek kollarının belirlenmesinde, 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 63 üncü maddesi doğrultusunda Esnaf ve Sanatkar ile Tacir ve Sanayici Belirleme Koordinasyon Kurulunca belirlenen ve 13/06/2007 tarihli ve 26551 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan meslek kolları esas alınacaktır.Bu doğrultuda;
İmalat ve tamirat ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için % 50 faiz indirim oranı,
Hizmet ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için % 50 faiz indirim oranı uygulanacaktır.
31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinde belirtilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen) faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi”sahibi esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 01/01/2015 tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için % 100 faiz indirim oranı uygulanacaktır.Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak esnaf ve sanatkarların hibe desteği kullanmadıklarına dair Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) yazı getirmeleri gerekmektedir.
5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan, ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 1/1/2015 tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için>% 100 faiz indirim oranı uygulanacaktır.
Bu destekten aynı işletme için başka bir kurum ve kuruluştan hibe desteği alanlar ile son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamayacaktır. Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak girişimci ustaların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB’den yazı getirmeleri gerekmektedir.
Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı Bankaya ödenmeden bu Karar kapsamında hiçbir şekilde kredi açılmayacaktır.Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan  esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmayacaktır.hjalk

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. yaylacesmem dedi ki:

  sayın oda yöneticimi. ben kadın girişimci olarak odamızdan kredi çekmek istiyorum. internet sayfanızda yeterli bilgi bulamadım. sizden kredi kullanma şartları ve ne tür krediler var öğrenmek istiyorum. mail adresime mesaj atarsanız sevinirim.

  1. Mustafa Kavcar dedi ki:

   ÖNCELİKLE ODAMIZA KAYITLI ÜYE OLMANIZ GEREKMEKTEDİR .üYELERİMİZE HALK BANKASI VEYA ESNAF KEFALET KOOPERATİFLERİ ARACILIĞI İLE KREDİ İMKANI SUNULMAKTADIR.ODA OLARAK YASALARA GÖRE KREDİ VERMEYE YETKİMİZ OLMADIĞINDAN ÖZEL BANKALARIN SUNDUĞU ESNEK ÖDEME İMKANLARININ OLDUĞU PROTOKOLLER İMZALAYARAK ÜYELERİMİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ.EN SON ŞEKER BANK BODRUM ŞUBESİYLE PROTOKOL İMZALAYARAK ÜYELERİMİZİ ORAYA YÖNLENDİRİYORUZ.

  2. Mustafa Kavcar dedi ki:

   ÖNCELİKLE ODAMIZ ÜYESİ OLDUĞUNUZU VAR SAYARAK CEVAP VERİYORUZ.İŞLETMENİZDE ODA KAYDINIZ BİR YILINIZI DOLDURDUYSANIZ ESNAF KEFALET KOOPERATİFİNDEN KREDİ İMKANI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.AYRICA ŞEKERBANK LA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ BİR PROTOKOL VAR BAYAN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLEYEN İMKANLARI VAR.İŞKUR KOSGEB GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNE KATILDIYSANIZ SERTİFİKANIZ İLE KOSGEBE BAŞVURMALISINIZ

 2. GÜLAY BAYZİT dedi ki:

  odaya kayıtlı üyenizim 48/100771 iş yerimi büyütmek için makine tadilat yapmak istiyorum üyelerinize nekadarlık kıredi kullandırıyorsunuz .

  1. Mustafa Kavcar dedi ki:

   ODALARIN ÜYELERİNE KREDİ VERME YETKİSİ KANUNEN OLMADIĞINDAN BÖYLE BİR ÇALIŞAMAMIZ YOKTUR.

 3. mehmet ali durukan dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin ben odanıza kayıtlı yeni bir esnafımbenim başka bir bankaya ödedğim kredi de var bunun olması etkilemi ve benim iş yerim büfe olduğu için (fast food ) ustalık belgesi olması gerekmiyordu.açlışım 24 kasım 2015 yapıldı ve ben bu krediden faydalanmak istiyorum.

  1. Mustafa Kavcar dedi ki:

   SAYIN ÜYEMİZ KREDİ KULLANABİLMENİZ İÇİN BİR YILINIZI DOLDURMANIZ GEREKLİ.AYRICA KREDİ VERME GÖREVİ ESNAF KEFALET KOOPERATİFLERİNDE BİZDE DEĞİL.ARZU EDERSENİZ HALK BANKASINA YÖNLENDİRELİM SİZİ YENİ KURULAN İŞLETMELERE YÖNELİK BİR ÇALIŞMALARI OLDUĞUNU BİLİYORUM.HAYIRLI İŞLER
   DİLERİZ.

BİR YORUM YAZ